آخرین ها بلیط و قیمت بلیط
خانه » بلیط هواپیما » بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتر هواپیما

 

برای کسانی که مدام در حال سفر هستند،چه این سفرها کاری باشد و چه تفریحی، مفهوم بلیط چارتر و و بلیط سیستمی هواپیما شناخته شده است. در این مطلب توضیحاتی درباره بلیط هواپیما و بلیط هواپیما چارتر و همچنین خرید بلیط هواپیما برای شما قرار داده ایم. به این امید که بتوانیم به عزیزان مسافر کمکی کرده باشیم.

 

در ظاهر سفرهای هوایی یکسان هستند ،اما نوع بلیط آنها معمولا متفاوت است. ممکن است بلیط هواپیما که تهیه میکنید چارتر باشد و ممکن است بلیطی که تهیه کرده اید سیستمی باشد. اما بلیط چارتر هواپیما چیست. زمانیکه وارد این محبث میشویم یکسری سوالات درباره مفاهیم برخی کلمات مطرح می شود که در اینجا آن ها را بررسی می کنیم.

بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتر هواپیما

ticket-icon

چارتر چیست ؟

 

در لغت چارتر به معنای اجاره است.و در سازمان هواپیمایی کلمه چارتر به معنی اجاره ی هواپیما یا صندلی و در بعضی موارد اجاره‌ی کامل هتل یا بخشی از اتاق‌های آن است.

ticket-icon

چارتر‌ دهنده کیست؟

 

منظور از چارتر دهنده شرکت‌های هواپیمایی و صاحبان هتل‌هایی هستند که تمام یا بخشی از صندلی‌ها یا اتاق‌های خود را به اشخاص واجد شرایط اجاره می‌دهند.

ticket-icon

چارتر کننده کیست؟

 

 

چارتر کننده‌ها به تور اپراتورها ، آژانس‌ها و موسسات گردشگری داخلی یا خارجی اطلاق میشود که جهت تهیه و تولید پکیج‌های مسافرتی با قیمت‌های مناسب ، نسبت به اجاره‌ی صندلی یا اتاق اقدام می‌کنند.

ticket-icon

پروازسیستمی چیست؟

 

به پروازهایی که توسط خطوط هواپیمایی برنامه‌ریزی شده و برای دوره‌های طولانی مدت دارای اعتبار است. پرواز سیستمی میگویند که به تبع آن بلیطی که برای این پروازها به فروش میرسد بلیط سیستمی گفته میشود. بدیهی است این نوع پروازها ممکن است در طول زمان و با توجه به شرایط بازار و فصول مختلف کاری (شلوغ و خلوت بودن) و سایر عوامل تاثیر گذار دست‌خوش تغییراتی گرددد. ریسک ناشی از پر یا خالی بودن این پروازها متوجه شرکت‌های هواپیمایی است.

ticket-icon

 پرواز چارتری چیست ؟

 

پرواز چارتر پروازهایی هستند که بنا به سفارش چارتر ‌کننده در بعضی از مسیرها برقرار می‌شود.به طور کلی پروازهایی چارتر هستند که توسط یک ارگان ، سازمان ، شرکت و . . . به اجاره در بیایند و کادر آن ارگان را از مکانی به مکان دیگر به صورت پرواز چه یک طرفه و چه رفت و برگشت با قرار دادی مدت دار با یک ایرلاین انجام دهند. ممکن است این کار برای یک مقطع بسیار کوتاه زمانی مثل ایام نوروز و یا برای مقاطع طولانی‌تر مثل فصل تابستان برنامه‌ریزی شده باشد. البته در بعضی از مسیر‌های پروازی مثل دبی و استانبول به دلیل وجود تقاضای همیشگی ، پروازهای چارتری به صورت سالانه برگزار می‌شوند.

 

بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتر هواپیما

فرض کنید یک شرکت میخواهید یک برنامه آموزشی 2 ماهه برای کارمندان شرکت خود در شهر دیگری بگذارد. برای اینکار با یک شرکت هواپیمایی قرار دادی منعقد می کند که در طول این 2 ماه کارمندان شرکت از این شهر به شهر محل آموزش ببرد و باز گرداند. ممکن است این کار در زمینه گردشگری انجام شود. که در آن حالت بعضی آژانس‌های مسافرتی یک هواپیما را از یک شرکت هواپیمایی جهت تور گردش‌گری خود ، برای داخل یا خارج کشور برای مدتی معین کرایه می‌کنند و برای آن پرواز بلیط فروشی نیز انجام می‌دهند. در واقع به پرواز چارتر به معنی کرایه دربست هواپیما برای یک مدت معین است.

 

ticket-icon5

نکات مربوط به پرواز چارتر :

 

 

   •  اصلی ترین مشخصه‌ پرواز چارتر ریسک ناشی از پر یا خالی بودن پرواز است که مستقیما متوجه چار‌تر کننده بوده و در هر شرایطی چار‌تر دهنده هزینه‌ی کامل پرواز را دریافت خواهد کرد.
   • مسئولیت حمل‌ و ‌‌نقل داخلی و بین‌المللی اشخاص و لوازم شخصی و یا کالا و مسئولیت بروز مشکلاتی مانند تاخیر در پرواز ، گم شدن بار مسافر ، لغو پرواز ، بروز حوادث غیر‌ مترقبه برای مسافرین و هواپیما و . . . به عهده‌ی ایرلاین بوده و چار‌تر کننده پاسخگو نخواهد بود.

ticket-icon5

تفاوت های پرواز چارتر با پرواز سیستمی چیست؟

 

 

 • بلیط این پروازها توسط شرکت اجاره کننده به فروش می‌رسد نه شرکت هواپیمایی  و در بعضی موارد غیر قابل استرداد است. البته در ساعات نزدیک به پرواز ، بلیط آن ارزان‌تر از نرخ مصوب فروخته می‌شود.
 • در پروازهای چارتر به هیچ عنوان امکان تغییر تاریخ پرواز و یا پس دادن بلیط از سوی مسافر وجود ندارد و مبلغ پرداختی جهت خرید بلیط پس داده نخواهد شد. در صورتی که در بلیط های سیستمی میتوان بلیط را کنسل و بهای آن را با توجه به زمانیکه تا پرواز مانده دریافت کرد.

 

 

بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتر هواپیما

ticket-icon6 

  انواع چارتر هواپیما

 

پروازهای چارتر هواپیما انواع مختلفی دارد. در این قسمت نیز انواع چارتر را توضیح داده ایم.

1 – چارتر کامل یا همان  Full Charter

اجاره‌ی تمامی صندلی‌های یک پرواز در مسیری خاص ، و برای دوره‌ای مشخص توسط چارتر کننده.

2 –  اجاره صندلی‌ یا همان Seat Charter

اجاره‌ی تعداد محدودی صندلی از یک پرواز در مسیری خاص ، و برای دوره‌ای مشخص توسط چارتر کننده.

 

بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتر هواپیما

 

ticket-icon7

البته با توجه به سیاست‌ های کاری چارتر دهندگان و تقاضای چارتر کنندگان سیت چارتر یا جاره صندلی نیز انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 

 

۱- اجاره شناور صندلی (سیت چارتر به صورت شناور ):

در این نوع چارتر، چارتر کننده متعهد است تعداد مشخصی صندلی را به صورت رفت و برگشت در یک مسیر پروازی در طی یک دوره‌ی معین (مثلاً یک ماهه) به فروش برساند. در این روش معمولاً رعایت فاصله‌ی زمانی مشخص بین تاریخ رفت و تاریخ برگشت بلیط‌های صادره ضروری نمی‌باشد.

۲-اجاره صندلی رفت و برگشت (سیت چارتر بک تو بک ):

این نوع چارتر که چارتر  Back To Back نیز گفته میشود، چارتر کننده متعهد است تعداد مشخصی صندلی را به صورت رفت و برگشت در یک مسیر پروازی و در هر پرواز به فروش برساند. بدیهی است در این روش رعایت فاصله‌ی زمانی مشخص بین تاریخ رفت و تاریخ برگشت بلیط‌های صادره ضروری است.

۳- اجاره صندلی‌های مشخص شده (سیت چارتر به صورت ):

این نوع چارتر که چارتر Block Seat نیز گفته میشود، چارتر کننده متعهد است تعداد مشخصی صندلی را به صورت رفت و برگشت با تاریخ مشخص در یک مسیر پروازی و برای یک پرواز مشخص به فروش برساند.

با ما تماس بگيريد

آخرین پرسش و پاسخ ها

سید مرتضی رفیعی

من به اتفاق خانواده ام بتعداد حد اقل 8 نفر در ماه مهر یا آبان قصد سفر به استانبول یا آنکارا را داریم چه زمانی بهتر هست برای خرید بلیط که ارزانتر تمام سود .


هستی پولادرکه

سلام وقت بخیر..من یه خوکچه هندی دارم که میخوام ببرم سوئد..ایا ایرلاین ترکیش این امکان و بهم میده که ببرم داخل کابین? چه کارایی باید انجام بدم ممنون میشم کمکم کنین


رضا غلامی در پاسخ می گوید :
سلام دوست عزیز متاسفانه ورود هرگونه حیوانی به داخل کابین ممنوع هست و تنها میتونید با تهیه جعبه یا قفس مناسب به قسمت بار تحویل بدید.
حسینی

سلام من برای تعطیلات نوروز عازم کشور تایلند هستم چون پرواز من با هواپمایی کویتی هستش میخواستم بدونم چون دوست دارم به مالزی و سنگاپور هم سفر کنم من میتوانم از بانکوک به این کشورها برم و مجدادا از فرودگاه بانکوک اینترنشنال به ایران برگردم رفت و برگشت من از طریق فرودگاه bkk هستش ممنونم


sahar در پاسخ می گوید :
جناب حسینی.. با سلام و درود به شما دوست عزیز.. بله مطمئنا میتونین.. در صورتی که برای ورود به مالزی و سنگاپور مشکلی نداشته باشین، میتونین به کمک همکاران ما در سعادت سیر، برنامه سفرتون رو جوری تنظیم کنین که پس از تایلند به مالزی و سنگاپور عازم بشین.. برای راهنمایی های بیشتر با شماره 43674041 تماس بگیرین..
علیرضا

سلام من میخوام برای این تابستون اقدام کنم برای تور پاریس ایا صدور روادید اینا خیلی پیچیدس و ممکنه نشه ؟ و اینکه من اکثر جاها دیدم تور ها نهایت برای پاریس یک هفتس ایا تور یک ماهه هم وجود داره ؟ تشکر


sahar در پاسخ می گوید :
علیرضای عزیز سلام.. برای ویزای اروپا مراحلی هس که باید طی بشه و اگه میخواین تور 1 ماهه برین، باید هماهنگی لازم انجام بشه.. با همکاران من در سعادت سیر تماس بگیرین .. اطلاعات کافی در این زمینه رو در اختیارتون میذارن..
علی فاتحی

بسیار جالب بود..ممنون از مطالب خوبی که قرار میدین


sahar در پاسخ می گوید :
سلام دوست عزیز.. ممنون از شما که ما رو همراهی میکنین.. امیدواریم همچنان بتونیم بهترین اطلاعات رو در سایت (http://ticket365.info/) برای شما فراهم کنیم..
+ پرسش و پاسخ های بیشتر

آخرین نظرات

 1. رزا در پاسخ می گوید :

  چارتر رو بسیار کامل توضیح دادین، سپاسگزارم

*