آخرین ها بلیط و قیمت بلیط
خانه » بلیط هواپیما » بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتر هواپیما

 

برای کسانی که مدام در حال سفر هستند،چه این سفرها کاری باشد و چه تفریحی، مفهوم بلیط چارتر و و بلیط سیستمی هواپیما شناخته شده است. در این مطلب توضیحاتی درباره بلیط هواپیما و بلیط هواپیما چارتر و همچنین خرید بلیط هواپیما برای شما قرار داده ایم. به این امید که بتوانیم به عزیزان مسافر کمکی کرده باشیم.

 

در ظاهر سفرهای هوایی یکسان هستند ،اما نوع بلیط آنها معمولا متفاوت است. ممکن است بلیط هواپیما که تهیه میکنید چارتر باشد و ممکن است بلیطی که تهیه کرده اید سیستمی باشد. اما بلیط چارتر هواپیما چیست. زمانیکه وارد این محبث میشویم یکسری سوالات درباره مفاهیم برخی کلمات مطرح می شود که در اینجا آن ها را بررسی می کنیم.

بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتر هواپیما

ticket-icon

چارتر چیست ؟

 

در لغت چارتر به معنای اجاره است.و در سازمان هواپیمایی کلمه چارتر به معنی اجاره ی هواپیما یا صندلی و در بعضی موارد اجاره‌ی کامل هتل یا بخشی از اتاق‌های آن است.

ticket-icon

چارتر‌ دهنده کیست؟

 

منظور از چارتر دهنده شرکت‌های هواپیمایی و صاحبان هتل‌هایی هستند که تمام یا بخشی از صندلی‌ها یا اتاق‌های خود را به اشخاص واجد شرایط اجاره می‌دهند.

ticket-icon

چارتر کننده کیست؟

 

 

چارتر کننده‌ها به تور اپراتورها ، آژانس‌ها و موسسات گردشگری داخلی یا خارجی اطلاق میشود که جهت تهیه و تولید پکیج‌های مسافرتی با قیمت‌های مناسب ، نسبت به اجاره‌ی صندلی یا اتاق اقدام می‌کنند.

ticket-icon

پروازسیستمی چیست؟

 

به پروازهایی که توسط خطوط هواپیمایی برنامه‌ریزی شده و برای دوره‌های طولانی مدت دارای اعتبار است. پرواز سیستمی میگویند که به تبع آن بلیطی که برای این پروازها به فروش میرسد بلیط سیستمی گفته میشود. بدیهی است این نوع پروازها ممکن است در طول زمان و با توجه به شرایط بازار و فصول مختلف کاری (شلوغ و خلوت بودن) و سایر عوامل تاثیر گذار دست‌خوش تغییراتی گرددد. ریسک ناشی از پر یا خالی بودن این پروازها متوجه شرکت‌های هواپیمایی است.

ticket-icon

 پرواز چارتری چیست ؟

 

پرواز چارتر پروازهایی هستند که بنا به سفارش چارتر ‌کننده در بعضی از مسیرها برقرار می‌شود.به طور کلی پروازهایی چارتر هستند که توسط یک ارگان ، سازمان ، شرکت و . . . به اجاره در بیایند و کادر آن ارگان را از مکانی به مکان دیگر به صورت پرواز چه یک طرفه و چه رفت و برگشت با قرار دادی مدت دار با یک ایرلاین انجام دهند. ممکن است این کار برای یک مقطع بسیار کوتاه زمانی مثل ایام نوروز و یا برای مقاطع طولانی‌تر مثل فصل تابستان برنامه‌ریزی شده باشد. البته در بعضی از مسیر‌های پروازی مثل دبی و استانبول به دلیل وجود تقاضای همیشگی ، پروازهای چارتری به صورت سالانه برگزار می‌شوند.

 

بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتر هواپیما

فرض کنید یک شرکت میخواهید یک برنامه آموزشی 2 ماهه برای کارمندان شرکت خود در شهر دیگری بگذارد. برای اینکار با یک شرکت هواپیمایی قرار دادی منعقد می کند که در طول این 2 ماه کارمندان شرکت از این شهر به شهر محل آموزش ببرد و باز گرداند. ممکن است این کار در زمینه گردشگری انجام شود. که در آن حالت بعضی آژانس‌های مسافرتی یک هواپیما را از یک شرکت هواپیمایی جهت تور گردش‌گری خود ، برای داخل یا خارج کشور برای مدتی معین کرایه می‌کنند و برای آن پرواز بلیط فروشی نیز انجام می‌دهند. در واقع به پرواز چارتر به معنی کرایه دربست هواپیما برای یک مدت معین است.

 

ticket-icon5

نکات مربوط به پرواز چارتر :

 

 

      •  اصلی ترین مشخصه‌ پرواز چارتر ریسک ناشی از پر یا خالی بودن پرواز است که مستقیما متوجه چار‌تر کننده بوده و در هر شرایطی چار‌تر دهنده هزینه‌ی کامل پرواز را دریافت خواهد کرد.
      • مسئولیت حمل‌ و ‌‌نقل داخلی و بین‌المللی اشخاص و لوازم شخصی و یا کالا و مسئولیت بروز مشکلاتی مانند تاخیر در پرواز ، گم شدن بار مسافر ، لغو پرواز ، بروز حوادث غیر‌ مترقبه برای مسافرین و هواپیما و . . . به عهده‌ی ایرلاین بوده و چار‌تر کننده پاسخگو نخواهد بود.

ticket-icon5

تفاوت های پرواز چارتر با پرواز سیستمی چیست؟

 

 

  • بلیط این پروازها توسط شرکت اجاره کننده به فروش می‌رسد نه شرکت هواپیمایی  و در بعضی موارد غیر قابل استرداد است. البته در ساعات نزدیک به پرواز ، بلیط آن ارزان‌تر از نرخ مصوب فروخته می‌شود.
  • در پروازهای چارتر به هیچ عنوان امکان تغییر تاریخ پرواز و یا پس دادن بلیط از سوی مسافر وجود ندارد و مبلغ پرداختی جهت خرید بلیط پس داده نخواهد شد. در صورتی که در بلیط های سیستمی میتوان بلیط را کنسل و بهای آن را با توجه به زمانیکه تا پرواز مانده دریافت کرد.

 

 

بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتر هواپیما

ticket-icon6 

  انواع چارتر هواپیما

 

پروازهای چارتر هواپیما انواع مختلفی دارد. در این قسمت نیز انواع چارتر را توضیح داده ایم.

1 – چارتر کامل یا همان  Full Charter

اجاره‌ی تمامی صندلی‌های یک پرواز در مسیری خاص ، و برای دوره‌ای مشخص توسط چارتر کننده.

2 –  اجاره صندلی‌ یا همان Seat Charter

اجاره‌ی تعداد محدودی صندلی از یک پرواز در مسیری خاص ، و برای دوره‌ای مشخص توسط چارتر کننده.

 

بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتر هواپیما

 

ticket-icon7

البته با توجه به سیاست‌ های کاری چارتر دهندگان و تقاضای چارتر کنندگان سیت چارتر یا جاره صندلی نیز انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 

 

۱- اجاره شناور صندلی (سیت چارتر به صورت شناور ):

در این نوع چارتر، چارتر کننده متعهد است تعداد مشخصی صندلی را به صورت رفت و برگشت در یک مسیر پروازی در طی یک دوره‌ی معین (مثلاً یک ماهه) به فروش برساند. در این روش معمولاً رعایت فاصله‌ی زمانی مشخص بین تاریخ رفت و تاریخ برگشت بلیط‌های صادره ضروری نمی‌باشد.

۲-اجاره صندلی رفت و برگشت (سیت چارتر بک تو بک ):

این نوع چارتر که چارتر  Back To Back نیز گفته میشود، چارتر کننده متعهد است تعداد مشخصی صندلی را به صورت رفت و برگشت در یک مسیر پروازی و در هر پرواز به فروش برساند. بدیهی است در این روش رعایت فاصله‌ی زمانی مشخص بین تاریخ رفت و تاریخ برگشت بلیط‌های صادره ضروری است.

۳- اجاره صندلی‌های مشخص شده (سیت چارتر به صورت ):

این نوع چارتر که چارتر Block Seat نیز گفته میشود، چارتر کننده متعهد است تعداد مشخصی صندلی را به صورت رفت و برگشت با تاریخ مشخص در یک مسیر پروازی و برای یک پرواز مشخص به فروش برساند.

با ما تماس بگيريد

آخرین پرسش و پاسخ ها

سوسن

با سلام و خسته نباشید، اینجانب برای 1 دی قصد سفر به اشتوتگارت دارم، با دعوتنامه، در مرحله مصاحبه هستم و تقاضای راهنمایی برای قیمت بلیط و مدت انتظار در فرودگاه سابیها را از شما دارم. با تشکر فراوان


رضا غلامی در پاسخ می گوید :
با سلام خدمت شما این پرواز با ایرلاین های مختلفی انجام میشه. ظاهرا نظر شما ایرلاین ترکیش هست. نرخ پایه ای که من برای این پرواز با این ایرلاین دیدم 1.500.000 تومن بود. با ایرلاین الاتحاد یه کم ارزونتر بود.البته برای کلاس پروازی اکونومی.و تقریبا استاپی که داره از حدود 1 ساعت تا 12 ساعت بود. برای اینکه بتونید اطلاعات دقیقتری بدست بیارید با کارشناس ما صحبت کنید و شرایطتون رو توضیح بدید. مطمئنا بهترین گزینه رو به شما معرفی میکنه. با شماره 43674000 تماس بگیرید و رو بگیرد و با صحبت کنید. امیدواریم مصاحبه خوبی داشته باشید.
محمد

ارزانترین بلیط رفت و برگشت 94/7/1 رو خریدارم تماس بگیرید.


رضا غلامی در پاسخ می گوید :
سلام دوست عزیز لطفا مبدا و مقصد رو اعلام کنید تا همکاران برای شما چک کنند.
مهدي

با سلام ، آيا كپي بليط جهت دريافت ارز مسافرتي مشكلي ايجاد نمكند ؟


رضا غلامی در پاسخ می گوید :
با سلام آقا مهدی این کار امکان نداره باید بلیط مهر شده را برای گرفتن ارز ارائه بدید.
مهدی

سلام. وقت بخیر من دنبال ارزون ترین قیمت بلیط شیراز مسقط هستم. میخواستم راهنمایی بفرمایید. با تشکر.


رضا غلامی در پاسخ می گوید :
اقا مهدی سلام ذکر نکردید که بلیط رو برای چه تاریخی میخواید. قیمت این بلیط توی تاریخ های مختلف و با ایرلاینهای مختلف متفاوته ، و بین 600 هزارتومان تا 2 میلیون تومان متغییر هست. اگه اطلاعات بیشتری میخواید با شماره 43674000 صحبت کنید. سفر خوبی داشته باشید.
مجید غلامی

با عرض سلام میخواستم بدونم برای سفر به ونیز چقدر هزینه داره


+ پرسش و پاسخ های بیشتر

آخرین نظرات