آخرین ها بلیط و قیمت بلیط
خانه » بلاگ » توصيه هایی برای سفر با هواپيما

توصيه هایی برای سفر با هواپيما

توصيه هایی برای سفر با هواپيما

 

مسافرت همیشه باید با برنامه ریزی دقیقی آغاز شود، در ایام نوروز و تعطیلات که تعداد مسافرت ها بیشتر می شود.البته باید بگوییم بخاطر افزایش مسافرت ها و همچنین تغییراتی که در نرخ بلیط هواپیما ایجاد می شود و همچنین بازارهایی که برای فروش بلیط هواپیما بوجود می آید، این برنامه ریزی در ایام نوروز باید خیلی دقیق تر و زودتر از همیشه انجام بشود.

good flight

این مطلب  راهنمایی است برای کسانی که با هواپیما سفر می کنند. سفر با هواپيما، انجام تشريفات آن، گاهی باعث گيجی و نگرانی مسافران می شود. در اين مطلب تلاش شده، تا شما با مواردی كه قبل و درحين سفر، بايد رعايت و ملاحظه كنيد، از نگرانی های سفر كاسته شود. دانستن اطلاعاتی، از اين گونه، مسافران بسياری را ياری كرده است.

tick مشاوره خود را در زمینه، رزرو جا، رزرو بليط و خريد تور حتما با يك آژانس مسافرتی معتبر انجام دهید. اگر آژانس معتبری را نمی شناسيد، با چند نفر مشورت كنيد و يا با “انجمن صنفي ذيربط “تماس بگيريد.

tick سفر با تور را انتخاب کرده اید؟! بنابراین، به بهای ارايه شده از يك آژانس هواپيمايي بسنده نكنيد. حداقل از سه آژانس در مورد تور مشابه قيمت بگيريد و حتي الامكان سعي كنيد، آژانس اصلي تورگذار را شناسايي و قيمت اصلي تور را از آژانس برگزار كننده بگيريد. مگر آن كه بهای ارايه شده در آژانس مورد نظر شما با بهای تورگذار اصلی يكسان باشد.

tick گذرنامه و مدارك خود را به هيچ وجه به اشخاصی  كه در خيابان با آن ها آشنا شده يا جلو سفارتخانه ها پرسه می زنند، ندهيد.  سعي كنيد براي تحويل مدارك به آژانس يا سفارتخانه مراجعه كنيد و در قبال تحويل مدارك و هر نوع پرداختی، رسيد ممهور به مهر مكان مربوطه را درخواست كنيد.

tick چنانچه قصد سفر و يا شركت در يك تور را دارید، حتی الامكان از دو ماه قبل برنامه ريزي كنيد. سفرهای عجولانه و بدون برنامه ريزی قبلی ضرر و زيان ناشی از سوخت بليط در اثر حاضر نشدن ويزا و گاهي خسارت پرداخت به هتل را در پی خواهد داشت.

tick حتما می دانید، يكی از شرايط سفارتخانه ها، رزرو هتل دركشور متبوع مطمئن شويد. بعضي از شركت ها به دليل رعايت احوال مسافر با مبلغ اندكي «مثلا بيست هزار تومان» اقدام به صدور برگه رزرو صوري مي كنند. است. صدور اين گونه برگه ها، منجر به عدم صدور ويزا، اتلاف وقت و پول شما خواهد شد.

tick هنگام تحويل گرفتن “گذرنامه ويزا شده”، در سفارتخانه حضور داشته باشيد. مگر اين كه به امكانات و صحت رفتار آژانس خود، اطمينان كامل داشته باشيد.

tick بعضی شرکت ها مراسم معارفه  ای برای شرکت کنندگان در تور ترتیب می دهند.اگر در تور شركت مي كنيد، حتما در مراسم معارفه ای كه آژانس يكی دو روز قبل از پرواز برگزار می كند، حاضر شويد، و از آخرين اطلاعات و تغييرات احتمالی مطلع شويد.

tick برخی اوقات پیش آمده که ، سفارت از صدور ويزا برای يكی از افراد خانواده خودداری كند، لذا قبل از سفر به اين احتمال و ضرر و زيان ناشی از آن بيانديشيد. بقيه افراد خانواده يا بايد از سفر چشم پوشي كنند و خسارت های ناشی را به پردازند و يا بدون يكی از عزيزان به سفر بروند.

tick در بسياری از كشورها مامورين گمرك، از ورود مواد غذايی، دارو و حيوانات خانگی جلوگيری مي كنند، قبل از سفر اطلاعات لازم را از آژانس كسب كنيد.

tick اگر از داروی خاصی استفاده می کنید، حتما مجوزهای لازم را كه به تاييد سفارت كشور مقصد رسيده است، همراه داشته باشيد.

tick حتما در زمان رزرو بليط ، برای بردن حيوانات خانگی مانند سگ و گربه همراه خود، سوال بفرماييد. از ممنوعيت ها،محدوديت ها، شرايط حمل حيوانات و ارايه مدارك بهداشتي، نژاد و شناسنامه حيوان مطلع شويد.

tick اكثر شركت های هواپيمايی از ورود حيوانات خانگی به داخل كابين جلوگيری می کنند، اطلاعات لازم را قبلا کسب کرده حیوان مورد نظر را با جعبه ای استاندارد به قسمت  بار تحویل دهید.

توجه داشته باشید که :

توجه داشته باشید که وزن حیوان زنده مشمول بار همراه نمي شود. حتي اگر هیچ گونه باری به همراه نداشته باشید، براي حیوان مذکور باید اضافه بار پرداخت کنید.

tick محدودیت ورود سیگار در اکثر کشورها به ویژه کشورهاي اسکاندیناوی وجود دارد. از این بابت مطلع و مطمئن شوید، تا مجبور به پرداخت جریمه نشوید.

tick خانم هاي باردار مي بایست در فاصله بین بیست و هشت هفتگي تا سي و دو هفتگي فرم پزشکي را تکمیل و سه روز قبل از سفر به آژانس تحویل دهند.

tick سفر بعد از سي و دو هفتگي براي خانم هاي باردار، فقط در شرایط ویژه و با مجوز هاي پزشکي لازم امکان پذیر است.

tick طبق قوانین بین المللي نوزادان کمتر از 21 روز حق پرواز ندارند، اما متخصصین به طورکلي سفر براي نوزادان کمتر از شش ماه را توصیه نمي کنند.

tick در موقع بستن چمدان ها، نخست از قرار دادن اشیاي قیمتي مانند دوربین عکاسي، لپ تاپ و زینت آلات خودداري کنید، و دوم برچسب نام، آدرس و شماره تلفن خود را در داخل چمدان و روي چمدان بچسبانید.

tick در تمامي سفرها کپي کامل از گذرنامه، شناسنامه، کارت ملي و هم چنین شش قطعه عکس از همان نوع که در گذرنامه هست، براي خود و افراد خانواده همراه داشته باشید.

tick در فرودگاه هاي وسط راه و مقصد، گذرنامه خود را فقط به افراد موجه و پلیس ارایه کنید. پاره اي از اوقات افرادي با لباسي شبیه به یونیفورم کارکنان هواپیمایي به شما مراجعه و تقاضاي بازدید مدارک م يکنند، ابتدا علت را جویا شده و سپس از او بخواهید که شما را به دفترش در فرودگاه برده، آنگاه مدارک را ارایه کنید.

tick اگر در ارتباط با بلیت، ویزا، ویزاي ترانزیت و سایر مقررات مطلبي را متوجه نشدید، توضیح بخواهید. وظیفه کارمندان شرکت هاي خدماتي توضیح مکرر، کامل و قانع کننده است، از این بابت نگران نباشید.

tick درخواست صندلي چرخ دار، غذاي مخصوص و صندلي (مثلا نزدیک توالت یا کنار راهرو) از جمله حقوق مخصوص شماست و در مقررات حمل مسافرین این حقوق پیش بینی شده است.

tick نخستین ردیف صندلي در هر کلاس پروازي، مخصوصافرادي است که کودک یا نوزادي را به همراه داشته و یا باردار هستند. صندلي در این ردیف را مي توان در زمان رزرو جا، درخواست کرد یا در فرودگاه در زمان تحویل بار و بلیط تذکر داد. کارکنان شرکت هاي هواپیمایی در صورت خالي بودن جا در ردیف مذکور، حتما مساعدت لازم را خواهند کرد.

tick به اعتبار گذرنامه خود توجه داشته باشید و در صورتی که اعتبار آن کمتر از یک سال است، جهت تمدید اقدام کنید. هرگز، با گذرنامه اي که اعتبار آن کمتر از هفت ماه است، سفر نکنید.

tick علي رغم آ نکه تمامي افراد در هر سن و جنسیتي می توانند به شرط رعایت مقررات، گذرنامه داشته باشند، اما در صورت حضور کودکان در گذرنامه والدین، می بایست عکس آنها نیز در گذرنامه باشد، مگر نوزادان کمتر از دو سال.

tick براي خروج از کشور مي بایست عوارض خروج پرداخت کرد. حتي الامکان سعي کنید تا زمان يکه مجبور نشده اید، این مبلغ را قبل از حضور در فرودگاه و در شهر پرداخت کنید. به این وسیله از تنش هاي قبل از سفر بکاهید.

tick در صورت مفقود شدن مدارک سفر در کشور مقصد، مراتب را بلافاصله به پلیس اطلاع داده و سپس به سفارت یا کنسولگری متبوع مراجعه کنید.

tick اگر امکان کنترل اینترنتی دارید، بهتراست قبل از سفر، راجع به هتلی که آژانس به شما معرفی کرده است، تحقیق کنید.

tick توجه داشته باشید، که در صورت انصراف از سفر، هزینه ابطال بلیط، هزینه کامل ویزا و هزینه ابطال هتل (حداقل شب اول) به عهده شماست.  در پروازهای چارتر معمولا بهای بلیط قابل استرداد نیست. در مناسبت های نمایشگاهی صنعتی، فرهنگی و … احتمال از دست رفتن کل مبلغی که براي رزرو هتل پرداخت کرده اید، وجود دارد.

tick قبل از مراجعه به آژانس و شرکت خدماتی، از ماهیت فعالیت آژانس مورد نظر اطمینان حاصل کنید. آژانس های دارای مجوز بند “الف “صادر کنندگان بلیط هستند و آژانس هاي داراي مجوز بند “ب “برگزارکنندگان تور هستند. آژانس هایی که هر دو مجوز را دارند، خدمات کامل تری را می دهند. در موقع ورود به آژانس ، در مورد مجوزهای ایشان سوال بفرمایید.

tick عضویت در سندیکا، اتحادیه، انجمن و… موجد تعهداتی است، که عدول از آن نه تنها نیازمند پاسخ گویی به مراجع ذیصلاح است، بلکه پاسخ گویی به ارگان متبوع را نیز دربر دارد. به عبارت ساده تر انجمن صنفی متعهد، رفتار صحیح آژانس در مقابل مسافر و ناظر بر فرهنگ مشتری مداری است، به این نکته توجه داشته باشید.

tick اگر در مقصد شی گران بها خریداری کرده اید، حتما مدارک خریدار به همراه داشته و  اگر آن را در جامه دان قرار مي دهید حتما در فرودگاه ارایه و بیمه مضاعف کنید. ، شرکت های هواپیمایی معمولا در قبال مفقود شدن بار، بعد از مدتي اتلاف وقت مسافر،نهایتا مبلغ ناچیزي از بابت خسارت مي پردازند، که به هیچ  وجه جواب گوی بهاي متاع مفقود شده نیست.  این مبلغ معمولا بیست دلار به ازاي هر کیلو بارمفقوده است.

tick به هیچ وجه به عنوان مساعدت و دل سوزي در حمل بار دیگران، مشارکت نکنید. پیامدهاي ناشي از مساعدت و دل سوزي شما به دیگران و یا برعکس، خسته کننده، ملال آور و گاه جبران ناپذیر است.

توجه داشته باشید که :

شرایط در تور متفاوت است، “راهنمای تور “یا “تور لیدر “تمامی بارها و بلیط ها را یک جا چک می کند و نیازی به مراجعه تک تک مسافرین نیست، و در این حالت اضافه بارها معمولا سرشکن شده و شرکت هاي هواپیمایی نیز معمولا ًسخت گیری نمی کنند.

tick اشیای ظریف، شکستنی و گران قیمت را با استاندارد های شرکت حمل کننده، بسته بندی کنید یا برای بسته بندی به خودشان بسپارید. توجه داشته باشید، گاه هزینه بسته بندی گران تر از شی مورد نظر شماست.

tick در پاره اي اوقات اشیاي همراه مسافر آن قدر مهم است، که مسافر حاضر نیست آن را به قسمت بار بسپارد. ضمنا حجم  آن نیز با استاندارهای بار همراه در داخل کابین مغایرت دارد. در این حالت می توان یک صندلی با 25 درصد تخفیف نسبت به بهای بلیت مسافر خریداری و وسیله یا وسایل مورد نظر را در صندلی کنار دست قرار داد.

tick چاقی بیش از حد، یکی از بیماري های رایج قرن بیست و یکم است، اگر مبتلا به این بیماري هستید، می توانید دو صندلی به نام خود خریداری کنید، و راحت سفر کنید.

tick اگر تنگي نفس دارید، اگر کمتر از دو هفته از عمل جراحی شما می گذرد، حتي الامکان از سفر با هواپیما خودداری کرده و در صورت اجبار فرم های پزشکی را تکمیل کنید.

tick اگر کودک کمتر از دوازده سال، به تنهایي سفر مي کند،حتما به دفتر مرکزي شرکت هواپیمایی مراجعه و فرم هاي مخصوص را پر کنید. حداقل سن کودکان بدون همراه در شرکت های مختلف، متفاوت است.

tick ورود انواع مایعات اسیدی مانند ترشی، آبلیمو، سرکه، اسلحه و ابزار آتش بازی به  داخل کابین مسافران ممنوع است. اگر مجبور نیستید، آن ها را با خود نبرید. چون به دلیل مشکلات ناشي، احتمالا از پرواز جا می مانید. در غیر این صورت، آن ها را به واحد حراست تحویل دهید، در مقصد تحویل بگیرید.

tick توجه به مناسبت ها داشته باشید. برخي از این مناسبت ها، در مسیر منزل شما تا فرودگاه، موجب ترافیک سنگین مسیر مي شود. پرواز به خاطر شما، منتظر نمی ماند.

tick بهتر است مهمانی رفتن یا ضیافت دادن را به یکی، دو شب قبل از پرواز موکول کنید. شب پرواز در آرامش کامل استراحت کنید.

 

download-icon1 می توانید این مطلب رو از اینجا دانلود کنید.

 

با ما تماس بگيريد

آخرین پرسش و پاسخ ها

سوسن

با سلام و خسته نباشید، اینجانب برای 1 دی قصد سفر به اشتوتگارت دارم، با دعوتنامه، در مرحله مصاحبه هستم و تقاضای راهنمایی برای قیمت بلیط و مدت انتظار در فرودگاه سابیها را از شما دارم. با تشکر فراوان


رضا غلامی در پاسخ می گوید :
با سلام خدمت شما این پرواز با ایرلاین های مختلفی انجام میشه. ظاهرا نظر شما ایرلاین ترکیش هست. نرخ پایه ای که من برای این پرواز با این ایرلاین دیدم 1.500.000 تومن بود. با ایرلاین الاتحاد یه کم ارزونتر بود.البته برای کلاس پروازی اکونومی.و تقریبا استاپی که داره از حدود 1 ساعت تا 12 ساعت بود. برای اینکه بتونید اطلاعات دقیقتری بدست بیارید با کارشناس ما صحبت کنید و شرایطتون رو توضیح بدید. مطمئنا بهترین گزینه رو به شما معرفی میکنه. با شماره 88505012 تماس بگیرید و رو بگیرد و با صحبت کنید. امیدواریم مصاحبه خوبی داشته باشید.
محمد

ارزانترین بلیط رفت و برگشت 94/7/1 رو خریدارم تماس بگیرید.


رضا غلامی در پاسخ می گوید :
سلام دوست عزیز لطفا مبدا و مقصد رو اعلام کنید تا همکاران برای شما چک کنند.
مهدي

با سلام ، آيا كپي بليط جهت دريافت ارز مسافرتي مشكلي ايجاد نمكند ؟


رضا غلامی در پاسخ می گوید :
با سلام آقا مهدی این کار امکان نداره باید بلیط مهر شده را برای گرفتن ارز ارائه بدید.
مهدی

سلام. وقت بخیر من دنبال ارزون ترین قیمت بلیط شیراز مسقط هستم. میخواستم راهنمایی بفرمایید. با تشکر.


رضا غلامی در پاسخ می گوید :
اقا مهدی سلام ذکر نکردید که بلیط رو برای چه تاریخی میخواید. قیمت این بلیط توی تاریخ های مختلف و با ایرلاینهای مختلف متفاوته ، و بین 600 هزارتومان تا 2 میلیون تومان متغییر هست. اگه اطلاعات بیشتری میخواید با شماره 88505012 صحبت کنید. سفر خوبی داشته باشید.
مجید غلامی

با عرض سلام میخواستم بدونم برای سفر به ونیز چقدر هزینه داره


+ پرسش و پاسخ های بیشتر

آخرین نظرات

برای ورود به کانال راهنمای سفر ما کلیک کنید