آخرین ها بلیط و قیمت بلیط
خانه » بلاگ » حقایقی جالب از هواپیما و سفرهای هوایی

حقایقی جالب از هواپیما و سفرهای هوایی

حقایقی جالب از هواپیما و سفرهای هوایی

سفرهای هوایی و اطلاع از اتفاقات و شرایط پرواز معمولا برای مسافران،حتی آن ها که بارها با هواپیما سفر کرده اند بسیار جالب است. جزییات این اطلاعات معمولا به جز مهمانداران، خلبان‌ها ،مهندسین پرواز و  و ایرلاین ها در اختیار اشخاص دیگری قرار نمی گیرد.

 

در این مطلب با ذکر چند مورد سعی کرده ایم برخی ابهامات و سوالات مسافران را که با خرید بلیط هواپیما این وسیله را برای سفر انتخاب کرده اند، پاسخگو باشیم. راستش رو بخواید بعضی از این ها سوالات خود من هم بود و برام خیلی جذاب بود. امیدوارم شما هم لذت ببرید.

 

خلبان‌ها در طول پرواز میخوابند؟!!!!!

هر چند در طول پرواز مخصوصا در پروازهای طولانی زمانی برای استراحت خلبان ارشد و سپردن پرواز به کمک‌ خلبان در نظر گرفته شده است، اما گاهی خلبان ها به طور ناخواسته در هنگام پرواز به خواب میروند.طبق آمار بدست آمده از خلبان‌های انگلیسی، نروژی و سوئدی حدود 43 تا 54 آن ها اعتراف کرده‌اند که هنگام هدایت هواپیماهای مسافربری به خواب رفته‌اند.

sleeping pilot-

غذای خلبان ها چیست؟ آیا با غذای مسافران یکی است؟

غذای خلبان ها در طول پرواز کاملا جداست،یعنی غذای خلبان و کمک خلبان یکی نیست و هیچ یک حق ندارند از غذای دیگری بخورند. این کار برای این است که اگر یکی از خلبان ها به دلیل مسمومیت غذایی نتوانست هواپیما را هدایت کند، دیگری این وظیفه را بعهده بگیرد. در طول پرواز به خلبان‌ها غذاهای جداگانه داده می‌شود و هیچ کدام حق ندارند از غذای یکدیگر بخورند. این کار به دلیل احتمال مسمومیت غذایی انجام می‌شود. این کار جزء قوانین صنایع هوایی نیست اما بسیاری از خطوط هوایی غذاهای جداگانه به خلبان‌ها می‌دهند تا در صورتی که یکی از آن‌ها مسموم شد دیگری بتواند کنترل هواپیما را در دست داشته باشد. در مورد قوانین لازم برای مسافران خدمه پرواز در بسیاری موارد قانون خاموش بودن دستگاه‌های فرستنده و گیرنده مانند موبایل را رعایت نمی‌کنند.

Meal-

 

آیا خلبان می‌تواند شما را بازداشت کند؟!
زمانیکه درهای هواپیما بسته می‌شود؛ خلبان ارشد اختیارات نامحدودی دارد و می‌تواند در بسیاری از موارد تصمیم گیری کند، در واقع نفر اول و صاحب اختیار پرواز است. کاپیتان حتی می‌تواند در صورت نیاز هنگام فرود نیروی پلیس را برای دستگیری فردی خاص خبر کند.

pilot-

 

چرا نور چراغ‌های داخل هواپیما قبل از نشستن کم می‌شوند؟

این نکته برای من خیلی جالب بود. معمولا قبل از فرود هواپیما نور چراغ ها کم می شود دلیل اینکار محیا کردن محیط برای خروج مسافران از هواپیما است. با کم شدن نور داخل چشمان مسافران به نور کم عادت می‌کند و هنگام خروج از درب هواپیما به دلیل تاریکی شب با مشکلی مواجه نمی‌شوند.

light in airplane-

قفل سرویس بهداشتی هواپیما را می‌توان از بیرون بازکرد؟!!!

جالبه بدونید که قفل سرویس بهداشتی هواپیما را می‌توان از بیرون بازکرد،معمولاً یک مکانیسم قفل مخفی در پشت نشان عبارت سیگار نکشید بر روی در قرار دارد که در شرایط اضطراری به منظور باز کردن درب سرویس بهداشتی توسط خدمه،کافی است تا علامت را کنار زده تا بتوانید قفل درب را بازکنید.

lock-

در طول پرواز هوای موتور هواپیما را تنفس می‌کنید!!!

ما در زول پرواز هوایی از هوای فشرده شده موتور هواپیما تنفس میکنیم .البته نگرانی نباشید چون این هوا کمپرسورهای موتور هواپیما است و هوای تولید شده توسط اگزوزها به داخل کابین راه پیدا نمی‌کنند. حدود 25 تا 50 درصد هوای موتور از قسمت عرشه خارج می‌شود و مابقی به داخل کابین و برای مسافران هدایت می‌شود. و از حفره ای در انتها خارج می‌شود.

 

نظافت بالش و پتو و سینی تاشودر هواپیما!!!

البته ما قبلا در مطالب دیگر سایت که در رابطه با رعایت بهداشت در هواپیماست صحبت کردیم. متاسفانه بسیاری از پتوها و بالش‌هایی که در اختیار مسافران قرار می‌گیرد مدت های زیادی است که شسته نشده‌اند و در پروازهای متعدد مورداستفاده قرار می‌گیرند. تنها در پروازهای فرست کلاس پتوها و ملحفه‌ها یک بار در روز شسته می‌شوند. یکی دیگر از آلوده‌ترین محیط‌ها که در دسترس مسافرین قرار دارد. سینی تاشوی رو به روی آن‌ها است. نظافت و ضد عفونی کردن آن‌ها نیز در بازه‌های زمانی بسیار طولانی مدت انجام می‌شود.

meal1-

انتقال مسافران به قسمت دیگر توسط مهماندارن

خدمه پرواز می‌توانند بعد از بسته شدن درها شما را به بخش‌های دیگر هواپیما مانند بخش فرست کلاس منتقل کنند. البته این اتفاق به ندرت می‌افتد زیرا باید دلیل این انتقال را به ایرلاین مربوطه اعلام کنند. یکی از دلایل دیگری که خدمه افراد را به بخش‌های بهتر منتقل نمی‌کنند این است که غذای کافی در آن بخش وجود ندارد و یا اصلا جای خالی وجود ندارد.

first class-

دستگیره‌های بزرگ روی درها هواپیما برای چیست؟!!

شاید دستگیره های بزرگ روی در هواپیما توجه شما رو هم جلب کرده باشد،اگه اینطور نیست توی سفر بعدی حتما ببینید. این دستگیره ها برای جلوگیری از پرتاب شدن خدمه در زمان تخلیه اضطراری به بیرون است.در زمان پرواز اضطراری هنگامی که خدمه راه خروج را به مسافران نشان می‌دهند ازدحام و عجله مسافرین ممکن است باعث شود که خدمه به بیرون پرتاب شوند. دستگیره‌های بزرگ بر روی درها به همین منظور در نظر گرفته‌شده تا از پرتاب شدن خدمه به‌صورت ناخواسته به بیرون جلوگیری شود.

 

ماسک‌های اکسیژن موجود در پروازها تنها 15 دقیقه دوام‌ دارند!!!

هرچند ماسک‌های اکسیژن تنها برای 15 دقیقه اکسیژن لازم را می‌توانند برای مسافرین مهیا کنند ولی جای نگران نیست، چراکه معمولاً این مقدار زمان برای اینکه خلبان هواپیما را به یک ارتفاع مناسب برای تنفس راحت مسافران برساند کافی است. هنگامی که تغییرات ناگهانی در فشار هوای کابین هواپیما صورت می‌گیرد خلبان تا جای ممکن ارتفاع را کم می‌کند تا شرایط تنفس طبیعی برقرار شود. طی این مدت ماسک‌های اکسیژن تنها 15 دقیقه دوام‌دارند.

birth-

گاهی مهمانداران به امید اینکه مسافران به خواب بروند در دادن غذا تعلل می‌کنند!!

خوب یه چیز جالب اینه که توی پروازهای شبانه که بعد از نیمه‌شب انجام می‌شود گاهی اوقات مهمانداران به امید اینکه مسافران به خواب بروند، در سرو غذا تعلل می‌کنند تا زحمت کمتری را داشته باشند. حواستون باشه! البته خوب اونام گناه دارن !

 

به آب آشامیدنی داخل هواپیما لب نزنید!!!

در صورتیکه آب‌ معدنی و بطری شده برای نوشیدن داخل هواپیما در اختیارتون قرار ندادن هرگز داخل هواپیما آب آشامیدنی نخورید. در بسیاری از هواپیماها لوله‌ها و مخزن آب آشامیدنی بافاصله بسیار کمی از لوله‌ها و مخزن سرویس بهداشتی هواپیما قرار دارد. و در بسیاری از موارد هم هردو توسط یک شخص سرویس می‌شود. با وجود اینکه پروسه پر کردن مخازن آب خوردن در ایرلاین های مختلف متفاوت است، نشریه وال استریت ژورنال در سال 2005 آزمایشی را انجام داد و آب آشامیدنی 14 پرواز مختلف را مورد برسی قرار داد. میزان جرم و باکتری موجود در این آب‌ها ده‌ها و برخی صدها برابر بیش از میزان استاندارد بود.

drink water on plane-

 

با ما تماس بگيريد

آخرین پرسش و پاسخ ها

سوسن

با سلام و خسته نباشید، اینجانب برای 1 دی قصد سفر به اشتوتگارت دارم، با دعوتنامه، در مرحله مصاحبه هستم و تقاضای راهنمایی برای قیمت بلیط و مدت انتظار در فرودگاه سابیها را از شما دارم. با تشکر فراوان


رضا غلامی در پاسخ می گوید :
با سلام خدمت شما این پرواز با ایرلاین های مختلفی انجام میشه. ظاهرا نظر شما ایرلاین ترکیش هست. نرخ پایه ای که من برای این پرواز با این ایرلاین دیدم 1.500.000 تومن بود. با ایرلاین الاتحاد یه کم ارزونتر بود.البته برای کلاس پروازی اکونومی.و تقریبا استاپی که داره از حدود 1 ساعت تا 12 ساعت بود. برای اینکه بتونید اطلاعات دقیقتری بدست بیارید با کارشناس ما صحبت کنید و شرایطتون رو توضیح بدید. مطمئنا بهترین گزینه رو به شما معرفی میکنه. با شماره 88505012 تماس بگیرید و رو بگیرد و با صحبت کنید. امیدواریم مصاحبه خوبی داشته باشید.
محمد

ارزانترین بلیط رفت و برگشت 94/7/1 رو خریدارم تماس بگیرید.


رضا غلامی در پاسخ می گوید :
سلام دوست عزیز لطفا مبدا و مقصد رو اعلام کنید تا همکاران برای شما چک کنند.
مهدي

با سلام ، آيا كپي بليط جهت دريافت ارز مسافرتي مشكلي ايجاد نمكند ؟


رضا غلامی در پاسخ می گوید :
با سلام آقا مهدی این کار امکان نداره باید بلیط مهر شده را برای گرفتن ارز ارائه بدید.
مهدی

سلام. وقت بخیر من دنبال ارزون ترین قیمت بلیط شیراز مسقط هستم. میخواستم راهنمایی بفرمایید. با تشکر.


رضا غلامی در پاسخ می گوید :
اقا مهدی سلام ذکر نکردید که بلیط رو برای چه تاریخی میخواید. قیمت این بلیط توی تاریخ های مختلف و با ایرلاینهای مختلف متفاوته ، و بین 600 هزارتومان تا 2 میلیون تومان متغییر هست. اگه اطلاعات بیشتری میخواید با شماره 88505012 صحبت کنید. سفر خوبی داشته باشید.
مجید غلامی

با عرض سلام میخواستم بدونم برای سفر به ونیز چقدر هزینه داره


+ پرسش و پاسخ های بیشتر

آخرین نظرات

برای ورود به کانال راهنمای سفر ما کلیک کنید