آخرین ها بلیط و قیمت بلیط
خانه » بلاگ » حقایقی جالب از هواپیما و سفرهای هوایی

حقایقی جالب از هواپیما و سفرهای هوایی

حقایقی جالب از هواپیما و سفرهای هوایی

سفرهای هوایی و اطلاع از اتفاقات و شرایط پرواز معمولا برای مسافران،حتی آن ها که بارها با هواپیما سفر کرده اند بسیار جالب است. جزییات این اطلاعات معمولا به جز مهمانداران، خلبان‌ها ،مهندسین پرواز و  و ایرلاین ها در اختیار اشخاص دیگری قرار نمی گیرد.

 

در این مطلب با ذکر چند مورد سعی کرده ایم برخی ابهامات و سوالات مسافران را که با خرید بلیط هواپیما این وسیله را برای سفر انتخاب کرده اند، پاسخگو باشیم. راستش رو بخواید بعضی از این ها سوالات خود من هم بود و برام خیلی جذاب بود. امیدوارم شما هم لذت ببرید.

 

خلبان‌ها در طول پرواز میخوابند؟!!!!!

هر چند در طول پرواز مخصوصا در پروازهای طولانی زمانی برای استراحت خلبان ارشد و سپردن پرواز به کمک‌ خلبان در نظر گرفته شده است، اما گاهی خلبان ها به طور ناخواسته در هنگام پرواز به خواب میروند.طبق آمار بدست آمده از خلبان‌های انگلیسی، نروژی و سوئدی حدود 43 تا 54 آن ها اعتراف کرده‌اند که هنگام هدایت هواپیماهای مسافربری به خواب رفته‌اند.

sleeping pilot-

غذای خلبان ها چیست؟ آیا با غذای مسافران یکی است؟

غذای خلبان ها در طول پرواز کاملا جداست،یعنی غذای خلبان و کمک خلبان یکی نیست و هیچ یک حق ندارند از غذای دیگری بخورند. این کار برای این است که اگر یکی از خلبان ها به دلیل مسمومیت غذایی نتوانست هواپیما را هدایت کند، دیگری این وظیفه را بعهده بگیرد. در طول پرواز به خلبان‌ها غذاهای جداگانه داده می‌شود و هیچ کدام حق ندارند از غذای یکدیگر بخورند. این کار به دلیل احتمال مسمومیت غذایی انجام می‌شود. این کار جزء قوانین صنایع هوایی نیست اما بسیاری از خطوط هوایی غذاهای جداگانه به خلبان‌ها می‌دهند تا در صورتی که یکی از آن‌ها مسموم شد دیگری بتواند کنترل هواپیما را در دست داشته باشد. در مورد قوانین لازم برای مسافران خدمه پرواز در بسیاری موارد قانون خاموش بودن دستگاه‌های فرستنده و گیرنده مانند موبایل را رعایت نمی‌کنند.

Meal-

 

آیا خلبان می‌تواند شما را بازداشت کند؟!
زمانیکه درهای هواپیما بسته می‌شود؛ خلبان ارشد اختیارات نامحدودی دارد و می‌تواند در بسیاری از موارد تصمیم گیری کند، در واقع نفر اول و صاحب اختیار پرواز است. کاپیتان حتی می‌تواند در صورت نیاز هنگام فرود نیروی پلیس را برای دستگیری فردی خاص خبر کند.

pilot-

 

چرا نور چراغ‌های داخل هواپیما قبل از نشستن کم می‌شوند؟

این نکته برای من خیلی جالب بود. معمولا قبل از فرود هواپیما نور چراغ ها کم می شود دلیل اینکار محیا کردن محیط برای خروج مسافران از هواپیما است. با کم شدن نور داخل چشمان مسافران به نور کم عادت می‌کند و هنگام خروج از درب هواپیما به دلیل تاریکی شب با مشکلی مواجه نمی‌شوند.

light in airplane-

قفل سرویس بهداشتی هواپیما را می‌توان از بیرون بازکرد؟!!!

جالبه بدونید که قفل سرویس بهداشتی هواپیما را می‌توان از بیرون بازکرد،معمولاً یک مکانیسم قفل مخفی در پشت نشان عبارت سیگار نکشید بر روی در قرار دارد که در شرایط اضطراری به منظور باز کردن درب سرویس بهداشتی توسط خدمه،کافی است تا علامت را کنار زده تا بتوانید قفل درب را بازکنید.

lock-

در طول پرواز هوای موتور هواپیما را تنفس می‌کنید!!!

ما در زول پرواز هوایی از هوای فشرده شده موتور هواپیما تنفس میکنیم .البته نگرانی نباشید چون این هوا کمپرسورهای موتور هواپیما است و هوای تولید شده توسط اگزوزها به داخل کابین راه پیدا نمی‌کنند. حدود 25 تا 50 درصد هوای موتور از قسمت عرشه خارج می‌شود و مابقی به داخل کابین و برای مسافران هدایت می‌شود. و از حفره ای در انتها خارج می‌شود.

 

نظافت بالش و پتو و سینی تاشودر هواپیما!!!

البته ما قبلا در مطالب دیگر سایت که در رابطه با رعایت بهداشت در هواپیماست صحبت کردیم. متاسفانه بسیاری از پتوها و بالش‌هایی که در اختیار مسافران قرار می‌گیرد مدت های زیادی است که شسته نشده‌اند و در پروازهای متعدد مورداستفاده قرار می‌گیرند. تنها در پروازهای فرست کلاس پتوها و ملحفه‌ها یک بار در روز شسته می‌شوند. یکی دیگر از آلوده‌ترین محیط‌ها که در دسترس مسافرین قرار دارد. سینی تاشوی رو به روی آن‌ها است. نظافت و ضد عفونی کردن آن‌ها نیز در بازه‌های زمانی بسیار طولانی مدت انجام می‌شود.

meal1-

انتقال مسافران به قسمت دیگر توسط مهماندارن

خدمه پرواز می‌توانند بعد از بسته شدن درها شما را به بخش‌های دیگر هواپیما مانند بخش فرست کلاس منتقل کنند. البته این اتفاق به ندرت می‌افتد زیرا باید دلیل این انتقال را به ایرلاین مربوطه اعلام کنند. یکی از دلایل دیگری که خدمه افراد را به بخش‌های بهتر منتقل نمی‌کنند این است که غذای کافی در آن بخش وجود ندارد و یا اصلا جای خالی وجود ندارد.

first class-

دستگیره‌های بزرگ روی درها هواپیما برای چیست؟!!

شاید دستگیره های بزرگ روی در هواپیما توجه شما رو هم جلب کرده باشد،اگه اینطور نیست توی سفر بعدی حتما ببینید. این دستگیره ها برای جلوگیری از پرتاب شدن خدمه در زمان تخلیه اضطراری به بیرون است.در زمان پرواز اضطراری هنگامی که خدمه راه خروج را به مسافران نشان می‌دهند ازدحام و عجله مسافرین ممکن است باعث شود که خدمه به بیرون پرتاب شوند. دستگیره‌های بزرگ بر روی درها به همین منظور در نظر گرفته‌شده تا از پرتاب شدن خدمه به‌صورت ناخواسته به بیرون جلوگیری شود.

 

ماسک‌های اکسیژن موجود در پروازها تنها 15 دقیقه دوام‌ دارند!!!

هرچند ماسک‌های اکسیژن تنها برای 15 دقیقه اکسیژن لازم را می‌توانند برای مسافرین مهیا کنند ولی جای نگران نیست، چراکه معمولاً این مقدار زمان برای اینکه خلبان هواپیما را به یک ارتفاع مناسب برای تنفس راحت مسافران برساند کافی است. هنگامی که تغییرات ناگهانی در فشار هوای کابین هواپیما صورت می‌گیرد خلبان تا جای ممکن ارتفاع را کم می‌کند تا شرایط تنفس طبیعی برقرار شود. طی این مدت ماسک‌های اکسیژن تنها 15 دقیقه دوام‌دارند.

birth-

گاهی مهمانداران به امید اینکه مسافران به خواب بروند در دادن غذا تعلل می‌کنند!!

خوب یه چیز جالب اینه که توی پروازهای شبانه که بعد از نیمه‌شب انجام می‌شود گاهی اوقات مهمانداران به امید اینکه مسافران به خواب بروند، در سرو غذا تعلل می‌کنند تا زحمت کمتری را داشته باشند. حواستون باشه! البته خوب اونام گناه دارن !

 

به آب آشامیدنی داخل هواپیما لب نزنید!!!

در صورتیکه آب‌ معدنی و بطری شده برای نوشیدن داخل هواپیما در اختیارتون قرار ندادن هرگز داخل هواپیما آب آشامیدنی نخورید. در بسیاری از هواپیماها لوله‌ها و مخزن آب آشامیدنی بافاصله بسیار کمی از لوله‌ها و مخزن سرویس بهداشتی هواپیما قرار دارد. و در بسیاری از موارد هم هردو توسط یک شخص سرویس می‌شود. با وجود اینکه پروسه پر کردن مخازن آب خوردن در ایرلاین های مختلف متفاوت است، نشریه وال استریت ژورنال در سال 2005 آزمایشی را انجام داد و آب آشامیدنی 14 پرواز مختلف را مورد برسی قرار داد. میزان جرم و باکتری موجود در این آب‌ها ده‌ها و برخی صدها برابر بیش از میزان استاندارد بود.

drink water on plane-

 

با ما تماس بگيريد

آخرین پرسش و پاسخ ها

سید مرتضی رفیعی

من به اتفاق خانواده ام بتعداد حد اقل 8 نفر در ماه مهر یا آبان قصد سفر به استانبول یا آنکارا را داریم چه زمانی بهتر هست برای خرید بلیط که ارزانتر تمام سود .


هستی پولادرکه

سلام وقت بخیر..من یه خوکچه هندی دارم که میخوام ببرم سوئد..ایا ایرلاین ترکیش این امکان و بهم میده که ببرم داخل کابین? چه کارایی باید انجام بدم ممنون میشم کمکم کنین


رضا غلامی در پاسخ می گوید :
سلام دوست عزیز متاسفانه ورود هرگونه حیوانی به داخل کابین ممنوع هست و تنها میتونید با تهیه جعبه یا قفس مناسب به قسمت بار تحویل بدید.
حسینی

سلام من برای تعطیلات نوروز عازم کشور تایلند هستم چون پرواز من با هواپمایی کویتی هستش میخواستم بدونم چون دوست دارم به مالزی و سنگاپور هم سفر کنم من میتوانم از بانکوک به این کشورها برم و مجدادا از فرودگاه بانکوک اینترنشنال به ایران برگردم رفت و برگشت من از طریق فرودگاه bkk هستش ممنونم


sahar در پاسخ می گوید :
جناب حسینی.. با سلام و درود به شما دوست عزیز.. بله مطمئنا میتونین.. در صورتی که برای ورود به مالزی و سنگاپور مشکلی نداشته باشین، میتونین به کمک همکاران ما در سعادت سیر، برنامه سفرتون رو جوری تنظیم کنین که پس از تایلند به مالزی و سنگاپور عازم بشین.. برای راهنمایی های بیشتر با شماره 43674041 تماس بگیرین..
علیرضا

سلام من میخوام برای این تابستون اقدام کنم برای تور پاریس ایا صدور روادید اینا خیلی پیچیدس و ممکنه نشه ؟ و اینکه من اکثر جاها دیدم تور ها نهایت برای پاریس یک هفتس ایا تور یک ماهه هم وجود داره ؟ تشکر


sahar در پاسخ می گوید :
علیرضای عزیز سلام.. برای ویزای اروپا مراحلی هس که باید طی بشه و اگه میخواین تور 1 ماهه برین، باید هماهنگی لازم انجام بشه.. با همکاران من در سعادت سیر تماس بگیرین .. اطلاعات کافی در این زمینه رو در اختیارتون میذارن..
علی فاتحی

بسیار جالب بود..ممنون از مطالب خوبی که قرار میدین


sahar در پاسخ می گوید :
سلام دوست عزیز.. ممنون از شما که ما رو همراهی میکنین.. امیدواریم همچنان بتونیم بهترین اطلاعات رو در سایت (http://ticket365.info/) برای شما فراهم کنیم..
+ پرسش و پاسخ های بیشتر

آخرین نظرات

×

برای مسافرت در تابستان برنامه ریزی کرده اید؟

ما برای تعطیلات تابستان 96 شما عزیزان پیشنهادات خوبی داریم

با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید تا

  • با توجه هدف شما از سفر: تفریحی ، تفریحی خرید ،سیاحتی و…
  • • با توجه به وضعیت شما : خانواده،مجردی ،ماه عسل و…
  • • با توجه به مقدار بودجه شما :لوکس ،کم هزینه ، متوسط و …
  • • با توجه به بازار تورهای تابستانی: افری ،تور های خلوت ،تور های هیجان انگیز و…
  • • و…

بهترین پیشنهادات را از ما بخواهید ، با کمال افتخار در خدمت شما هستیم

تلفن تماس مشاوره تور ۶۷ ۴۳ ۶۷ ۴۳ ۰۲۱

×