آخرین ها بلیط و قیمت بلیط
خانه » بلاگ » حقوق مسافران درصورت لغو يا تاخير پرواز

حقوق مسافران درصورت لغو يا تاخير پرواز

حقوق مسافران درصورت لغو يا تاخير پرواز

 

با توجه به عرف بين‌الملل  تاخير پرواز در حمل و نقل هوايی، تا نيم ساعت ايرادی  ندارد، اما در صورت تاخير بيش از نيم ساعت، ايرلاين‌ مربوطه بايد جوابگوی مسافران باشد و بر اساس كنوانسيون‌های بين‌المللي بايد به مسافران خسارت بپردازد و رضايت آنان را جلب كند.
ميانگين تاخيرهای پروازی ايران در مسيرهای داخلی و خارجی طبق اعلام سازمان هواپيمايی كشوری حدود نيم ساعت است. با این حال برخی از مسافران كه بيش از اين مدت در فرودگاه‌ها معطل می شوند، طبق عرف بين‌المللی از حقوقی برخوردارند كه معمولا در ايران چندان به آن توجه نمی شود.

delays_airplane4-ticket

به گزارش ايسنا، طبق عرف بين‌المللی حمل و نقل هوايی، تاخير پروازی تا نيم ساعت ايرادی ندارد، اما در صورت تاخير بيش از نيم ساعت، ايرلاين‌ مربوطه بايد جوابگوی مسافران باشد و بر اساس كنوانسيون‌های بين‌المللی بايد به مسافران خسارت بپردازد و رضايت آنان را جلب كند.

delays_airplane5-ticket

در واقع شركت‌های هواپيمايی به منظور حفظ وجهه و نام ايرلاين خود و همچنين به منظور رقابت با ديگر شركت‌ها، راهكارهايی برای جبران خسارت به مسافران مشمول تاخير يا لغو پرواز در نظر می گيرند كه به لغو يا تأخير پرواز و مدت زمان آن بستگی دارد. البته کميسيون اتحاديه اروپا نيز براي مسافران خطوط هوايی، حقوقی قائل است. بر اين اساس مواردی مانند امتناع از مسافرگيری در وقت مقرر، لغو شدن پرواز و تاخير در پرواز بايد از سوی شرکت هواپيمايی مربوطه به اطلاع مسافران برسد و شرکت‌ها همکاری و مساعدت لازم را با مسافران به‌ويژه افراد آسيب پذيرتر داشته باشند.

delays-airplane1-ticket

 

در شرايط مختلف تاخير يا لغو پرواز كميسيون اتحاديه اروپا حقوقی برای مسافران در نظر گرفته که به این شرح است:

1- بابت لغو پرواز يا تاخير ناشی از نامساعد بودن شرايط جوی به مسافران خسارتی داده نمی شود و مسافران می توانند بليت خود را لغو و بهای آن را به طور كامل دريافت كنند يا با پرواز جايگزين ديگر شركت هواپيمايی مربوطه سفر كنند.

2- در صورت رزرو بيش از ظرفيت، شرکت‌های هواپيمايی بايد ابتدا افراد داوطلب را از فهرست پرواز خارج کنند و در صورت کافی نبودن اين کار، فرد رزرو کننده می تواند يا با پرواز بعدی همراه شود يا اين‌که با لغو پرواز خود، پول بليط هواپیما را به طور کامل دريافت کند.

3- مسافران با توجه به مسافت پرواز و ميزان تاخير، حق دارند بين 125 تا 600 يورو غرامت دريافت كنند.

4- اگر پرواز لغو شود نيز بايد همين ميزان غرامت به مسافر پرداخت شود، مگر اين‌که شرکت هواپيمايی دو هفته قبل از پرواز آن را اعلام کرده باشد يا اين‌که به جای پرواز لغو شده، پروازی رضايت بخش برای مشتری تدارک ببيند. در صورتي که شرکت هوايی بتواند ثابت کند لغو پرواز به دليل شرايط فوق العاده صورت پذيرفته است، غرامتی پرداخت نمی شود.

5- شرکت هوايی در صورتی که تاخير در پرواز دست کم دو ساعت به طول انجامد، بايد امکاناتی مانند تماس تلفنی رايگان، نوشيدنی و غذا و اسکان را در اختيار مسافران قرار دهد.

6- اگر پروازی با بيش از سه ساعت تاخير به مقصد برسد و شرکت هواپيمايی مسوول تاخير باشد، غرامتی مشابه حالت لغو پرواز به مسافر پرداخت مي‌شود.

7- مسافران حق دارند بعد از پنج ساعت تاخير که پروازشان را لغو کنند و پول بليت شان را به طور کامل دريافت كنند. در اين حالت شرکت هواپيمايی موظف است پروازی را برای بازگشت مسافر به مبداء اوليه پرواز تدارک بيند.

 

remember-thmb-ticket

طبق كنوانسيون‌ بين‌المللی ورشو، اگر ايرلاينی با تاخير پروازی خود موجب ضرر و زيان مسافری شود، مسافر حق دارد به دادگاه شكايت كند و ايرلاين مربوطه مسوول است و بايد پاسخگو باشد. اين روش پاسخگويی ايرلاين روش قضايي است و چون در دادگاه، شركت هواپيمايي مسوول تلقي مي‌شود، نيازي به اثبات نيست و حق به مسافر داده مي‌شود.

 

8

با توجه گزارش‌های مردمي، نحوه رسيدگي و پذيرايی شركت‌های هواپيمايی كشور در تأخير‌ات پروازی به مسافران رضايت‌بخش و بر اساس كنوانسيون‌های بين‌المللی نيست. اغلب مسافران مشمول تاخير نيز از مراجعه به دادگاه و شكايت از شركت‌های هواپيمايی انصراف می دهند. اين در حالی است كه مسافران بابت تاخير بيش از نيم ساعت هواپيما می توانند خواستار حقوق قانونی خود از شركت هواپيمايی مربوطه شوند.

با ما تماس بگيريد

آخرین پرسش و پاسخ ها

سید مرتضی رفیعی

من به اتفاق خانواده ام بتعداد حد اقل 8 نفر در ماه مهر یا آبان قصد سفر به استانبول یا آنکارا را داریم چه زمانی بهتر هست برای خرید بلیط که ارزانتر تمام سود .


هستی پولادرکه

سلام وقت بخیر..من یه خوکچه هندی دارم که میخوام ببرم سوئد..ایا ایرلاین ترکیش این امکان و بهم میده که ببرم داخل کابین? چه کارایی باید انجام بدم ممنون میشم کمکم کنین


رضا غلامی در پاسخ می گوید :
سلام دوست عزیز متاسفانه ورود هرگونه حیوانی به داخل کابین ممنوع هست و تنها میتونید با تهیه جعبه یا قفس مناسب به قسمت بار تحویل بدید.
حسینی

سلام من برای تعطیلات نوروز عازم کشور تایلند هستم چون پرواز من با هواپمایی کویتی هستش میخواستم بدونم چون دوست دارم به مالزی و سنگاپور هم سفر کنم من میتوانم از بانکوک به این کشورها برم و مجدادا از فرودگاه بانکوک اینترنشنال به ایران برگردم رفت و برگشت من از طریق فرودگاه bkk هستش ممنونم


sahar در پاسخ می گوید :
جناب حسینی.. با سلام و درود به شما دوست عزیز.. بله مطمئنا میتونین.. در صورتی که برای ورود به مالزی و سنگاپور مشکلی نداشته باشین، میتونین به کمک همکاران ما در سعادت سیر، برنامه سفرتون رو جوری تنظیم کنین که پس از تایلند به مالزی و سنگاپور عازم بشین.. برای راهنمایی های بیشتر با شماره 43674041 تماس بگیرین..
علیرضا

سلام من میخوام برای این تابستون اقدام کنم برای تور پاریس ایا صدور روادید اینا خیلی پیچیدس و ممکنه نشه ؟ و اینکه من اکثر جاها دیدم تور ها نهایت برای پاریس یک هفتس ایا تور یک ماهه هم وجود داره ؟ تشکر


sahar در پاسخ می گوید :
علیرضای عزیز سلام.. برای ویزای اروپا مراحلی هس که باید طی بشه و اگه میخواین تور 1 ماهه برین، باید هماهنگی لازم انجام بشه.. با همکاران من در سعادت سیر تماس بگیرین .. اطلاعات کافی در این زمینه رو در اختیارتون میذارن..
علی فاتحی

بسیار جالب بود..ممنون از مطالب خوبی که قرار میدین


sahar در پاسخ می گوید :
سلام دوست عزیز.. ممنون از شما که ما رو همراهی میکنین.. امیدواریم همچنان بتونیم بهترین اطلاعات رو در سایت (http://ticket365.info/) برای شما فراهم کنیم..
+ پرسش و پاسخ های بیشتر

آخرین نظرات