آخرین ها بلیط و قیمت بلیط
خانه » بلاگ » هواپیماها چگونه پرواز می کنند؟

هواپیماها چگونه پرواز می کنند؟

هواپیماها چگونه پرواز می کنند؟

 

بعضی مسائل اینقدر در زندگی روزانه ما اتفاق می افتد که با وجود پیچیدگی این مسائل برای ما به موضوعاتی پیش پا افتاده تبدیل به شده اند.یکی از این مسائل که همیشه ذهن انسان دردرگیر میکند، این است که هواپیما ها چگونه پرواز می کنند؟ این که انسان هم بتواند پرواز کند یک مسئله تقریبا غیر ممکن به نظر می رسید تا اینکه برادران رایت این غیر ممکن را به ممکن تبدیل کردند. پرواز هميشه ذهن انسان ها را به خود مشغول کرده حيرت انسان‌ها را برانگیخته است.

مطمئنا تا به حال پرواز پرندگان را تماشا کرده اید، اگر توجه کرده باشید میبینید که آن ها بال های خود را باز و بسته میکنند و مسلما این تصور پیش می آید که برای پرواز باید بال های وجود داشته باشد که با بهم زدن آن ها بتوان پرواز کرد.اما وقتي هواپيماها پرواز می کنند، چنين فعاليت فيزيکی مشاهده نمی شود. اين باعث می شود خيلی از مردم با اين سؤال مواجه شوند که پرواز اين هواپيماهای سنگين چگونه ممکن است.

 

how-plan-flight0-ticket

هواپیما ها چگونه پرواز می کنند؟

 

  • پرواز از پایین به بالا
بهتر است بدانید که در پرواز هواپيماها، چهار نيرو نقش اساسی دارند :
  • نيروی وزن
  • نيروی بالا برنده
  • نيروی پرتابی
  • نيروی کششی
1-ticket

هواپیما ها چگونه پرواز می کنند؟

 

  how_plan_flight1-thmb-ticketنيروی وزن :  این نیرو يک نيروی ميدانی است که هواپيما را به سمت مرکز زمين می کشد. هنگام پرواز، نيروی متضادی بايد با اين نيروی ميدانی مقابله کند، که در اين مورد اين نيرو، نيروی بالا برنده است. اين نيرو نقش مهمي را در ايجاد تعادل کلي هواپيما در آسمان بازی مي‌کند. داشتن يک وزن متعادل در سرتاسر هواپيما از نوک تا دمش، مهم است.

 
how_plan_flight2-thmb-ticket  نيروی بالا برنده : این نيرو يک نيروی مکانيکي است که به وسيله تعامل هر جسم جامد با يک جسم مايع يا گاز ايجاد می شود. در حالت کلی مولکولهای هوا در محيط اطراف آزادانه حرکت می کنند و هر زمانی که يک جسم جامد با آنها برخورد پيدا می کند، به سمت بالا منحرف میشود. در اين مورد، وقتی بدنه هواپيما در تماس با محيط پيرامونی گازی قرار می گيرد، نيروی بالا برنده هواپيما را به سمت آسمان هل میدهد.نيروی بالا برنده با توجه به شکل هواپيما و حرکت بالهايش، زماني به وجود مي‌آيد که هوا در پيرامون بالهای هواپيما حرکت مي‌کند. نيروی بالا برنده‌ هواپيما به مقدار زيادی به این قانون نيوتن بستگي دارد که هر عملی عکس ‌العملی دارد، مساوی با آن ولی در خلاف جهتش. ضمن حرکت باد زير بالهای هواپيما، باد به سمت پايين منحرف می شود، که در نتيجه، هواپيما را به سمت بالا می برد.

 
how_plan_flight-thmb-ticket  نيروی پرتابی :از این  نيرو نیز به عنوان يک نيروی مکانيکی یاد شده است که به جسم کمک می کند تا به سمت جلو حرکت کند. در مورد هواپيما، نيروی پرتابی لازم برای حرکت هواپيما به سمت جلو، به وسيله موتور ايجاد می شود، درحالی که تضمين مي‌کند هوا از روی  بالها دائماً عبور مي‌کند که برای نگه داشتن هواپيما در آسمان لازم است.نيروی پرتابی، که حرکت به سمت جلو را شروع می کند، به افزايش سرعت هوا کمک می کند و در نتيجه، در انحراف و بالابردن کمک می کند.

 
how_plan_flight4-thmb-ticket  نيروی  کششی : این نيرو يک نيروی ايروديناميک است که به پرواز هواپيما کمک مي‌کند. اصل پرواز هواپيما را به وسيله کاهش سرعتش، کنترل مي‌کند. اين هواپيماها به خصوص با در نظر گرفتن قوانين ايروديناميک طراحی شده‌اند. همانند نيروی بالا برنده، نيروی کششی هم يک نيروی مکانيکی است که زمانی ايجاد می شود که يک جسم جامد با يک مايع يا گاز برخورد پيدا می کند.
اين نيروها بايد با هماهنگي با يکديگر کار کنند در غیر این صورت پرواز هواپیما دچار مشکل می شود.درصورتیکه هر کدام از این نیروها بدرستی عمل نکنند در پرواز اختلال بوجود می آید.

 

 

  • پرواز از بالا به پايين

هرچند مقدمات ذکر شده در پرواز پایین به بالا با مقدمات پرواز بالا به پایین يکسان است، اما جهات پرواز متفاوت است. حتی اندکی انحراف توسط خلبان، فشار را به جهات متضاد منتقل مي‌کند که اين باعث مي‌شود هواپيما برای مدت کوتاهی به سمت پايين پرواز کند. اکثر هواپيماها میتوانند برای مدت مديدی در اين حالت پرواز کنند، گرچه فشار زيادی را به بدنه هواپيما وارد میکند و آنها را در برابر از هم پاشيدگی در ميان هوا آسيب ‌پذير می سازند.

 

plane-ticket

هواپیما ها چگونه پرواز می کنند؟

 

نتیجه میگیریم :
هواپيما زمانی می تواند در آسمان پرواز کند که نیروی پرتابی که  برای مقابله با نيروی کششی لازم است به اندازه کافی قوی باشد و نيروی بالا برنده برای مقابله با نيروی وزن قوی باشد.

با ما تماس بگيريد

آخرین پرسش و پاسخ ها

سید مرتضی رفیعی

من به اتفاق خانواده ام بتعداد حد اقل 8 نفر در ماه مهر یا آبان قصد سفر به استانبول یا آنکارا را داریم چه زمانی بهتر هست برای خرید بلیط که ارزانتر تمام سود .


هستی پولادرکه

سلام وقت بخیر..من یه خوکچه هندی دارم که میخوام ببرم سوئد..ایا ایرلاین ترکیش این امکان و بهم میده که ببرم داخل کابین? چه کارایی باید انجام بدم ممنون میشم کمکم کنین


رضا غلامی در پاسخ می گوید :
سلام دوست عزیز متاسفانه ورود هرگونه حیوانی به داخل کابین ممنوع هست و تنها میتونید با تهیه جعبه یا قفس مناسب به قسمت بار تحویل بدید.
حسینی

سلام من برای تعطیلات نوروز عازم کشور تایلند هستم چون پرواز من با هواپمایی کویتی هستش میخواستم بدونم چون دوست دارم به مالزی و سنگاپور هم سفر کنم من میتوانم از بانکوک به این کشورها برم و مجدادا از فرودگاه بانکوک اینترنشنال به ایران برگردم رفت و برگشت من از طریق فرودگاه bkk هستش ممنونم


sahar در پاسخ می گوید :
جناب حسینی.. با سلام و درود به شما دوست عزیز.. بله مطمئنا میتونین.. در صورتی که برای ورود به مالزی و سنگاپور مشکلی نداشته باشین، میتونین به کمک همکاران ما در سعادت سیر، برنامه سفرتون رو جوری تنظیم کنین که پس از تایلند به مالزی و سنگاپور عازم بشین.. برای راهنمایی های بیشتر با شماره 43674041 تماس بگیرین..
علیرضا

سلام من میخوام برای این تابستون اقدام کنم برای تور پاریس ایا صدور روادید اینا خیلی پیچیدس و ممکنه نشه ؟ و اینکه من اکثر جاها دیدم تور ها نهایت برای پاریس یک هفتس ایا تور یک ماهه هم وجود داره ؟ تشکر


sahar در پاسخ می گوید :
علیرضای عزیز سلام.. برای ویزای اروپا مراحلی هس که باید طی بشه و اگه میخواین تور 1 ماهه برین، باید هماهنگی لازم انجام بشه.. با همکاران من در سعادت سیر تماس بگیرین .. اطلاعات کافی در این زمینه رو در اختیارتون میذارن..
علی فاتحی

بسیار جالب بود..ممنون از مطالب خوبی که قرار میدین


sahar در پاسخ می گوید :
سلام دوست عزیز.. ممنون از شما که ما رو همراهی میکنین.. امیدواریم همچنان بتونیم بهترین اطلاعات رو در سایت (http://ticket365.info/) برای شما فراهم کنیم..
+ پرسش و پاسخ های بیشتر

آخرین نظرات