آخرین ها بلیط و قیمت بلیط
خانه » بلاگ » یاتا چیست و اهداف و عملکرد آن چگونه است؟

یاتا چیست و اهداف و عملکرد آن چگونه است؟

یاتا چیست؟

IATA

IATA Logo

 

یاتا ( IATA) که به معنای انجمن بین‌ المللی حمل‌ ونقل هوایی است، از International Air Transport Association گرفته شده است.  این سازمان فرامرزی، از ۲۴۰ شرکت هواپیمایی تشکیل شده و از آوریل سال ۱۹۴۵ در شهر هاوانا شروع به کار کرده است.

 

در حال حاضر یاتا ۸۴٪ درصد از ترافیک هوایی جهانی را به خود اختصاص می‌دهد. دفتر مرکزی سازمان یاتا، در شهر مونترآل، کانادا قرار دارد. یاتا جایگزین اتحادیه ترافیك هوایی گردید كه بعد از جنگ جهانی اول در سال 1919 در شهر لاهه جهت حمل و نقل هوایی منظم بنیان‌گذاری گردیده بود. یاتا بمنزله پارلمان و شخصیت جمعی بیش از 110 شركت های هوایی و نماینده آن ها در سازمان های بین المللی می‌باشد.

یاتا

 

انجمن یاتا غیر دولتی، بین‌المللی، غیرانحصاری و غیرسیاسی است و اهداف مشخصس دارد و عضویت در آن برای شرکت های هواپیمایی امکان پذیر است .  یاتا در زمینه استاندارد كردن بلیط هواپیما ، قیمت‌ بلیط هواپیما ، بارنامه‌ها … فعالیت دارد.

 

 

http://ticket365.info/%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%B7/%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%B7-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7/

 اهداف یاتا

 

انجمن بین‌ المللی حمل‌ ونقل هوایی ، برای خود اهدافی در نظر گرفته و طی سالهای فعالیتش تلاش کرده که این اهداف را عملی کند و با پیگیری این اهداف امکانات و خدمات مناسبی را برای مسافران و شرکت های هواپیمایی فراهم نماید.

  • توسعه و ترغیب حمل و نقل هوایی ایمن، مرتب و اقتصادی به نفع مردم دنیا، تشویق بازرگانی هوایی و مطالعه مسائل مربوط به آن.
  • ایجاد وسیله و امکان همکاری میان شرکت‌های هوایی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم دست اندر کار حمل و نقل هوایی بین‌المللی می‌باشند.
  • همکاری با سازمان هواپیمایی کشوری بین‌المللی (ایکائو) و دیگر سازمان‌های بین‌المللی.

http://ticket365.info/%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%B7/%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%B7-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7/

IATA6

 کمیته های یاتا

 

كمیته‌های مختلفی در یاتا انجام فعالیت‌ خود تقسیم کرده اند ، تا بتوانند به شیوه ای بهتر به امور رسیدگی کنند. این كمیته‌ها عبارتند از: كمیته مالی انجام امور مربوط به حسابداری و تصفیه حساب بین شركتهای هوایی در رابطه با تجارت فی‌مابین آنها را عهده‌دار می‌باشد. همچنین مسائل شركتهای هوایی در رابطه با ارز و مبادله آن مالیات و مطالبات, بیمه و آمار به این كمیته مربوط می‌شود.

 

 

IATA Logo

كمیته حقوقی :  با موارد و مسائل حقوقی كه به نحوی به حمل و نقل بین‌امللی ارتباط پیدا می‌كند سر و كار دارد. همچنین تدوین نظریات شركتهای هوایی در رابطه با مسائلی نظیر مسئولیت و تعهدات شركتهای هوایی در قبال یكدیگر و مسافران بخشی از وظایف این كمیته می‌باشد.

 

IATA Logo

كمیته فنی : همكاری شركتهای هوایی در زمینه‌های عملیاتی و فنی از طریقه كمیته فنی یاتا امكان‌پذیر می‌گردد. فعالیت فنی یاتا مبتنی بر تبادل اطلاعات و تجارب بین شركتهای هوایی می‌باشد.

 

IATA Logo

كمیته ترافیك : در برگیرنده كلیه فعالیتهای بازرگانی شركتهای هوایی می‌باشد. یاتا به عنوان یك انجمن خصوصا مایل به تسهیل امور بین شركتهای هوایی از جمله استاندارد كردن فرمها, رویه‌ها و توافق‌های مربوط به هندلینگ می‌باشد. از طرف دیگر یاتا به منزله آژانسی نیمه دولتی است كه بسیاری از دولتها مسئولیت مذاكره قراردادهای بین‌المللی مربوط به نرخ و قیمتها را به آن محول نموده‌اند تا نهایتاً پس از تصویب دولتها به مرحله اجرا درآید.

 

IATA Logo

كمیته پزشكی : متشكل از مشاورین و متخصصین در امر پزشكی ارلاین می‌باشد. كار این كمیته بررسی عوامل روان تنی می‌باشد كه ممكن است سلامت و ایمنی كاركنان پرواز و مسافرین را تحت تاثیر قرار دهد این كمیته كانالی ارتباطی برای همكاری ارلاین با سازمان بهداشت جهانی می‌باشد.

 

http://ticket365.info/%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%B7/%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%B7-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7/

IATA6

 اعضا یاتا

 

شرکت‌های هواپیمایی اعضای یاتا هستند، که دارای پروازهای منظم برنامه‌ای خارجی بوده و دولت آنها عضو ایکائو باشد، که این اعضاء پس از عضویت به دو گروه اعضای فعال (ACTIVE MEMBER) و اعضای وابسته (ASSOCIATE MEMBER) تقسیم می‌شوند، که هر دو گروه در جلسات یاتا شرکت می‌کنند، ولی فقط اعضای فعال حق رأی دارند.

 

IATA6

 انجمن‌های قاره‌ای یاتا

 

یاتا زیر مجموعه های دارد که بعنوان زیرمجموعه‌های قاره‌ای یاتا معرفی شده اند، و مقر آنها نیز در مقر اصلی یاتا، در شهر مونترال می‌باشد.

 

  • اتا (به انگلیسی: AATA) یا انجمن آمریکایی حمل‌ و نقل هوایی (به انگلیسی: American Air Transport Association)
  • ایتا (به انگلیسی: EATA) انجمن اروپایی حمل‌ و نقل هوایی (به انگلیسی: European Air Transport Association)

 

IATA6

کد فرودگاهی یاتا

 

 

برای شناسایی، فرودگاه ها باید گذاری شوند.کد گذاری برای فرودگاه‌ها نیاز به تصویب یاتا دارد که دفتر مرکزی آن در شهر مونترآل کانادا واقع شده‌است. این عمل هر دو سال یکبار توسط راهنمای کدگذاری هوایی یاتا، منتشر می‌شود. موسسه یاتا، علاوه بر فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن را نیز کد گذاری می‌کند.

 

کد فرودگاهی انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (International Air Transport Association airport code)، که به نام‌های کد فرودگاهی یاتا، مشخص کننده منطقه‌ای یاتا و کد ایستگاهی یاتا مشهور است، یک کد سه حرفی می‌باشد که توسط انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (یاتا)، برای بیشتر فرودگاه‌های جهان، تعریف شده‌است.

با ما تماس بگيريد

آخرین پرسش و پاسخ ها

سید مرتضی رفیعی

من به اتفاق خانواده ام بتعداد حد اقل 8 نفر در ماه مهر یا آبان قصد سفر به استانبول یا آنکارا را داریم چه زمانی بهتر هست برای خرید بلیط که ارزانتر تمام سود .


هستی پولادرکه

سلام وقت بخیر..من یه خوکچه هندی دارم که میخوام ببرم سوئد..ایا ایرلاین ترکیش این امکان و بهم میده که ببرم داخل کابین? چه کارایی باید انجام بدم ممنون میشم کمکم کنین


رضا غلامی در پاسخ می گوید :
سلام دوست عزیز متاسفانه ورود هرگونه حیوانی به داخل کابین ممنوع هست و تنها میتونید با تهیه جعبه یا قفس مناسب به قسمت بار تحویل بدید.
حسینی

سلام من برای تعطیلات نوروز عازم کشور تایلند هستم چون پرواز من با هواپمایی کویتی هستش میخواستم بدونم چون دوست دارم به مالزی و سنگاپور هم سفر کنم من میتوانم از بانکوک به این کشورها برم و مجدادا از فرودگاه بانکوک اینترنشنال به ایران برگردم رفت و برگشت من از طریق فرودگاه bkk هستش ممنونم


sahar در پاسخ می گوید :
جناب حسینی.. با سلام و درود به شما دوست عزیز.. بله مطمئنا میتونین.. در صورتی که برای ورود به مالزی و سنگاپور مشکلی نداشته باشین، میتونین به کمک همکاران ما در سعادت سیر، برنامه سفرتون رو جوری تنظیم کنین که پس از تایلند به مالزی و سنگاپور عازم بشین.. برای راهنمایی های بیشتر با شماره 43674041 تماس بگیرین..
علیرضا

سلام من میخوام برای این تابستون اقدام کنم برای تور پاریس ایا صدور روادید اینا خیلی پیچیدس و ممکنه نشه ؟ و اینکه من اکثر جاها دیدم تور ها نهایت برای پاریس یک هفتس ایا تور یک ماهه هم وجود داره ؟ تشکر


sahar در پاسخ می گوید :
علیرضای عزیز سلام.. برای ویزای اروپا مراحلی هس که باید طی بشه و اگه میخواین تور 1 ماهه برین، باید هماهنگی لازم انجام بشه.. با همکاران من در سعادت سیر تماس بگیرین .. اطلاعات کافی در این زمینه رو در اختیارتون میذارن..
علی فاتحی

بسیار جالب بود..ممنون از مطالب خوبی که قرار میدین


sahar در پاسخ می گوید :
سلام دوست عزیز.. ممنون از شما که ما رو همراهی میکنین.. امیدواریم همچنان بتونیم بهترین اطلاعات رو در سایت (http://ticket365.info/) برای شما فراهم کنیم..
+ پرسش و پاسخ های بیشتر

آخرین نظرات

×

برای مسافرت در تابستان برنامه ریزی کرده اید؟

ما برای تعطیلات تابستان 96 شما عزیزان پیشنهادات خوبی داریم

با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید تا

  • با توجه هدف شما از سفر: تفریحی ، تفریحی خرید ،سیاحتی و…
  • • با توجه به وضعیت شما : خانواده،مجردی ،ماه عسل و…
  • • با توجه به مقدار بودجه شما :لوکس ،کم هزینه ، متوسط و …
  • • با توجه به بازار تورهای تابستانی: افری ،تور های خلوت ،تور های هیجان انگیز و…
  • • و…

بهترین پیشنهادات را از ما بخواهید ، با کمال افتخار در خدمت شما هستیم

تلفن تماس مشاوره تور ۶۷ ۴۳ ۶۷ ۴۳ ۰۲۱

×